English
از بالاترین
رادیوها
شرکت کنندگان
مجموعه‌ها

اگر می‌خواهید به ایران سفر کنید، اگر نگران بازرسی لب‌تاپتان هستید، اگر در فعالیت‌های سیاسی اجتماعی شرکت دارید نمی‌خواهید اثری از این فعالیت‌ها در لب‌تاپتان باقی بماند، این ویدیو را ببینید! در این برنامه مهدی یحیی‌نژاد به شما نشان می‌دهد که چطور فایل‌هایی را که نمی‌خواهید کسی به آن‌ها دسترسی داشته باشد به طور کامل از بین ببرید و نگران بازیابی اطلاعاتتان توسط ماموران امنیتی نباشید.

نظرات

اگر می‌خواهید با نام مستعار نظر بدهید، پس از نوشتن نظر، نام مستعار خود را در بخش name وارد کنید، سپس گزینه I'd rather post as guest را انتخاب کنید. در این حالت هر آدرس ایمیل دلخواه (مانند a@b.com) را می‌توانید وارد کنید.

متن برنامه

با سلام به شما بینندگان برنامه های بالاوزیون٬ باتوجه به اینکه در ایام تعطیلات ممکن است برخی از شما که در خارج کشور زندگی می کنید. برای مسافرت به ایران٬ نگران کنترل لپ تابتان در فرودگاه امام خمینی باشید. در برنامه امروز روش حذف صحیح و غیر قابل بازیابی فایلهای کامپیوتری را آموزش می‌دهیم. پاک کردن عادی فایلها از کامپیوتر کافی نیست و متخصصین کامپیوتر و یا حتی خود شما با کمک برخی نرم افزارها می‌توانید آنها را بازیابی کنید. برای اینکه مطمئن شوید این فایلها کاملا پاک شده‌اند نرم افزارهای مخصوصی وجود دارد. با کمک این برنامه‌ها می‌توانیم تاحد زیادی مطمئن شویم که این فایلها کاملا پاک شده‌ و قابل بازیابی نیستند. این برنامه‌ها در جایی که شما فایل مورد نظرتان را پاک کرده‌اید چندین بار چیزهای دیگری می نویسند و دوباره پاک می کنند. دقیقاً مانند اینکه شما با یک مداد چیزی را نوشته باشید و پاک کنید اما اثرش باقی مانده باشد و چند بار دیگر با مداد یا خودکار چیزی دیگری بنویسید و دوباره پاک کنید تا مطلب مورد نظر به طور کامل غیر قابل خواندن شود. برای اینکار برنامه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها CCleaner است. از طریق جستجوی گوگل٬ به راحتی این برنامه قابل دستیابی است. ما این نرم افزار را از وب سایت CNET دانلود می کنیم. برای این کار روی قسمت دانلود کلیک می‌کنیم و بعد از دانلود و نصب آن٬ برنامه را روی ویندوز اجرا می کنیم. این برنامه امکانات جالب دیگری هم دارد از جمله به کمک آن می‌توانید مطالبی که ناخواسته روی کامپیوترتان دانلود شده‌است را پاک کنید. هنگام بازدید بسیاری از وبسایتها٬ ممکن است بدون خواست شما چیزهایی را روی کامپیوتر شما دانلود شده باشد یا کوکی‌هایی باقی مانده باشد. این نرم افزار به شما امکان می‌دهد که این مطالب را پاک کنید و حتی ظرفیت هارد درایو خود را از طریق پاک کردن فایلهایی که دیگر نیازی به آنها نیست افزایش دهید.

اما موضوعی که امروز بیشتر بدان توجه داریم٬ پاک کردن کامل و غیر قابل بازیابی فایلهایی است که قبلا پاک کرده‌اید. برای این کار از منوی سمت چپ در قسمت Tools گزینه Drive Wiper را انتخاب می‌کنیم. در این قسمت چند گزینه وجود دارد. برای پاک کردن کامل فایلها باید گزینه Free Space Only را انتخاب کنیم و در قسمت زیر آن با توجه به میزان دقتی که نیاز داریم تعداد دفعات نوشتن و پاک کردن مطالب را تعیین کنیم. این تعداد از ۱ تا ۳۵ بار متغیر است. توصیه ما این است که گزینه ۷ بار را انتخاب کنید. در این صورت این نرم‌افزار در جاهای خالی هفت بار مطالبی را می‌نویسد و دوباره پاک می‌کند تا مطالب قبلی که شما پاک کرده‌اید قابل بازیابی نباشد. دقت داشته باشید که در هنگام این کار از کامپیوتر استقاده دیگری نکنید و یا آن را خاموش نکنید تا کامپیوتر شما دچار مشکل نرم‌افزاری نشود. با توجه به ظرفیت هارد درایو کامپیوتر شما ممکن است این کار کم یا زیاد طول بکشد و باید صبر داشته باشید تا تمام شود. اکنون می‌توانید با خیال نسبتاً راحت تری به سفر بروید و کمتر نگران این باشید که کسی بتواند فایلهای شما را بازیابی کند. این توصیه فقط برای کسانی که سفر می کنند نیست؛ حتی اگر کسی از فعالان سیاسی یا اجتماعی در ایران دستگیر شود و شما به لپ‌تابش دسترسی دارید؛ اجرای این برنامه بر روی لب تاب یا کامپیوتر وی کمک می‌کند تا با مشکل کمتری روبرو شود و فایلهایی که قبلاً پاک کرده‌است در اختیار بازجو قرار نگیرد. البته این برنامه کاملاً خطر بازیابی اطلاعات را از بین نمی‌برد و اگر بخواهید مطمئن شوید که هیچ چیز دیگری در کامپیوتر شما قابل بازیافت نیست٬ چند بار هارد درایو کامپیوتر را فرمت کنید. در این صورت احتمال بازیابی به صفر می‌رسد. اما راهی که ما امروز پیشنهاد کردیم در ۹۹ درصد موارد راه حل خوبی است.