English
از بالاترین
رادیوها
شرکت کنندگان
مجموعه‌ها

از امنیت ایمیل خودتان تا چه میزان مطمئن هستید؟ آیا تا به حال شک کرده‌اید که ایمیل‌تان هک شده است یا کسی به ایمیل شما دسترسی پیدا کرده است یا خیر؟ در این برنامه با شیوه‌ای ساده چک می‌کنیم که آیا فرد دیگر به Gmail دسترسی دارد یا خیر. در صورتی که ایمیل‌مان هک شده است چه کاری باید انجام بدهیم.

نظرات

اگر می‌خواهید با نام مستعار نظر بدهید، پس از نوشتن نظر، نام مستعار خود را در بخش name وارد کنید، سپس گزینه I'd rather post as guest را انتخاب کنید. در این حالت هر آدرس ایمیل دلخواه (مانند a@b.com) را می‌توانید وارد کنید.

متن برنامه

با سلام به شما بینندگان برنامه بالاویزیون، در این برنامه بررسی می‌کنیم که Gmail شما هک شده یا کس دیگری به ایمیل‌ شما دسترسی دارد یا نه.

برای انجام این کار یک روش این است که IPها یا آدرس‌های اینترنتی که از آن Gmail شما باز شده رو چک کنیم. شما معمولا ایمیل‌ خودتان را در خونه یا محل کار باز می‌کنید به همین علت IPهای خونه و محل کارتان در این لیست مشاهده می‌کنید. برای اینکه IPها یا آدرس‌های اینترنتی را ببینیم باید به انتهای صفحه Gmail بروید و بعد از کلیک بر روی قسمت Details می‌توانید لیست اینIPها رو ببینید.

همانطور که می‌بینید این جدول سه ستون دارد در ستون سمت چپ نوع دسترسی به ایمیل و مرورگری که ایمیل‌ها با آن باز شده را می‌بینید شما خودتان می‌دانید که از کدام مرورگر استفاده می‌کنید اگر مرورگر دیگری در این لیست می‌بینید باید شک کنید که ممکن است فرد دیگری توانسته ایمیل شما را باز کند. در ستون دوم محل آن IPها که معمولا کشور، ایالت یا استان است را مشاهده می‌کنید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا اگر فردی از کشور یا شهر دیگری به ایمیل‌های شما دسترسی داشته متوجه بشوید. اگر بخواهید که آدرس و محل IPها را ببنید، در گوگل IP را جستجو می‌کنیم و یکی از وبسایت‌هایی که محل IP را نشان می‌دهد انتخاب می‌کنید یکی از IPهای لیست را کپی کنید، این سایت‌ها محل IP را به شما نشان می‌دهند. توجه داشته باشید که معمولا این نقطه‌جغرافیایی حدودیه اما همین که نزدیک خونه شما باشد یا اگر در شهر کوچکی هستید در شهر شما باشد کافی است. باید به یک نکته هم دقت کنید که اگر ایمیل خود را با موبایل چک می‌کنید، ممکن است برخی از این IPها به موبایل شما تعلق داشته باشد. امکان دارد که این IPها خیلی دورتر از محل زندگی شما باشد، علت آن این است کهIP شرکت مخابرات یا شرکتی که خدمات تلفن همراه به شما ارائه می‌دهد جای دیگریست که لزوما به خانه شما نزدیک نیست. معمولا این IPها ثابت هستند و شما می‌توانید بعد از مدتی که به صورت روزانه یا هفتگی IPهای خود را چک کردید متوجه شوید که این IPها کدام‌ها هستند. خیلی خوبه که IPهای خونه و محل کارتون را بدانید. اگر شک دارید که کس دیگری در حال خواندن ایمیل‌های شماست می‌توانید گزینه Sign out all other session را انتخاب کنید و به این وسیله تمام کسانی که از جای دیگر یا کامپیوتر دیگری به ایمیل شما وصل هستند را Sign out کنید. فراموش نکنید که پس از این کار سریعا رمز Gmail خودتان را تغییر بدهید تا اگر شخص دیگری رمز شما را هم داشت دیگر نتواند به ایمیل شما دسترسی داشته باشد.