English
از بالاترین
رادیوها
شرکت کنندگان
مجموعه‌ها
بخش ۲
بخش ۱

آیا «وی پی ان» مورد استفاده شما امن است؟

تا به حال فکر کرده‌اید که روش‌هایی که با آن‌ها فیلترهای حکومتی را دور می‌زنید، امن هستند یا نه؟ چقدر مطمئنید که اطلاعات فعالیت‌های آنلاین شما توسط همین فیلترشکن‌ها جمع‌آوری نمی‌شوند؟ این روزها با پرداخت مبلغی نه‌چندان زیاد می‌توان از شرکت‌هایی که گفته می‌شود بعضی از آن‌ها وابسته به سپاه هستند، فیلترشکن یا وی پی ان خرید. اما آیا این فیلترشکن یا وی‏پی‏ان ها امن هستند و می توان مطمئن بود که استفاده از آنها هویت ما را پنهان کند؟ اینها پرسش‏هایی هستند که مهدی یحیی‏نژاد در این برنامه به آنها پاسخ می‏دهد

نظرات

اگر می‌خواهید با نام مستعار نظر بدهید، پس از نوشتن نظر، نام مستعار خود را در بخش name وارد کنید، سپس گزینه I'd rather post as guest را انتخاب کنید. در این حالت هر آدرس ایمیل دلخواه (مانند a@b.com) را می‌توانید وارد کنید.

متن برنامه

باسلام به شما بینندگان برنامه‌های بالاوزیون٬ در برنامه امروز به کسانی که به ایران مسافرت می‌کنند یا در ایران زندگی می‌کنند؛ یکی از روشهای استفاده از اینترنت امن را معرفی می‌کنیم. همانطور که می دانید فیلترشکنها از یکسو امکان دسترسی به وبسایتهای سانسور شده را فراهم می‌کنند و از سوی دیگر به شما کمک می‌کنند که فعالیتهایتان در اینترنت قابل نظارت نباشد و حکومت یا صاحب اینترنت نتواند مراجعه شما به وبسایتهای مختلف را ردیابی کنند. وی‌پی‌ان ها نوعی فیلتر شکن با امکانات بیشتری هستند و به شما اجازه می دهند که از خیلی وبسایت‌ها مانند اسکایپ راحتتر استفاده کنید و از طریق وی پی ان به دنیای خارج وصل شوید. اما از آنجا که در ایران٬ امکان خرید وی پی ان از خارج کشور وجود ندارد؛ خیلی از وی‌پی‌ان ها در خود ایران ساخته می‌شوند. اطلاعاتی در دست است که برخی از این وی‌پی‌ان ها٬ توسط خود حکومت کنترل می‌شوند. به این دلیل دستیابی به وی پی ان سالم از طریق بازار ایران بسیار سخت است. اگر شما فقط یک کاربر عادی هستید و می‌خواهید ویدئوهای یوتیوب را ببینید؛ شاید این وی‌پی‌ان ها برای شما مشکل ساز نباشد. ولی اگر یک فعال اجتماعی یا سیاسی هستید؛ باید بیشتر مواظب باشید و به هر وی‌پی‌انی اعتماد نکنید. توصیه ما این است که از وی‌پی‌ان های خارج از کشور استفاده کنید. برای خرید آن می‌توانید از دوستانتان در خارج از کشور کمک بگیرید و یا اگر خودتان از خارج کشور به ایران مسافرت می‌کنید؛ آن را تهیه کنید. اما اگر این امکان برای شما فراهم نیست؛ می‌توانید از کارت اعتباری مجازی استفاده کنید. برخی وبسایتها کارت اعتباری مجازی می‌فروشند و با استفاده از آن کارت اعتباری می‌توانید از خارج کشور وی پی ان سالم و مطمئن بخرید. برای جستجوی وی‌پی‌ان در خارج از ایران می توانیم از گوگل استفاده کنیم. من توصیه می‌کنم که در سایت اچ تی پی اس گوگل کلمه secure vpn services را جستجو کنید. از این طریق می‌توانید شرکت مورد نظر خود را پیدا کنید و از طریق کارت اعتباری خود یا کارت اعتباری مجازی پول آن را بپردازید. این شرکتها معمولاً شناسه‌ کاربری٬ رمز و روش استفاده از آن را به ایمیل به شما می فرستند. بعد از نصب وی‌پی‌ان می توانید مطمئن باشید که تمام کارهایی که در اینترنت انجام می‌دهید از دید حکومت ایران پنهان است. متاسفانه همانطور که می دانیم گاهی وی پی ان ها قطع و غیر قابل استفاده می شوند؛ اما زمانی که در دسترس هستند شما از امنیت نسبی در استفاده از اینترنت برخوردار خواهید بود.